Artykuły

Kronika 2018

Pożegnanie Lata w Majdanie Wielkim.

"Pożegnanie Lata z piosenka rockową"

W dniu 23 sierpnia 2018r. na terenie Domu Pomocy Społecznej w Majdanie Wielkim odbyła się impreza integracyjna "Pożegnanie lata z piosenka rockową"

W imrezie udział brali uczestnicy środowiskowych domów samopomocy, warsztatów terapii zajęciowej, i domów pomocy społecznej z woj. lubelskiego. Każdy uczestnik pikniku prezentował przygotowaną przez siebie interpretację piosenki rockowej.

Nasi podopieczni zaśpiewali piosenkę z repertuaru zespołu Kombi pt. "Nasze Rendez Vous". Przy gorących daniach z grilla, słodkim deserze i miłej dla ucha muzyce wszyscy zebrani mieli czas na wspólne rozmowy i wymianę doświadczeń. Dalsza część zabawy odbyła się przy muzyce zachęcającej wszystkich uczestników do wspólnego tańca.

 

 

25 lecie placówki DPS w Jadwinowie

W dniu 06 września 2018r. zostaliśmy zaproszeni do DPS w Jadwinowie na obchody 25 lecia placówki.

Uroczystość 25 lecia placówki w Jadwinowie rozpoczęła się Mszą Św. w Kaplicy Św. Antoniego.

Po Mszy nastąpiło oficjalne powitanie wszystkich gości a następnie wszyscy zostaliśmy zaproszeni do Altany, gdzie czekał na nas pyszny tort i obiad. Nie obyło się również bez zabaw celem integracji przybyłych gości przy wspólnym grillowaniu.

Podczas tej imprezy mieszkańcy bawili się świetnie, na ich twarzy było widać radość oraz zadowolenie.

do DPS wróciliśmy ok godź 15.00.

Zdjęcia z tej uroczystości zostały umieszczone w zakładce "Galeria"

 

 

Festyn integracyjny w Szczebrzeszynie

W dniu 28 czerwca br, korzystając z zaproszenia Stowarzyszenia Wsparcia Społecznego "Tacy Sami" oraz DPS w Szczebrzeszynie, braliśmy udział w XI Festynie Integracyjnym Osób Niepełnosprawnych.

W wyjeździe uczestniczyła trzyosobowa delegacja mieszkańców z opiekunami oraz P. Dyrektorem. Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Św. w Kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Szczebrzeszynie. Po zakończeniu nabożeństwa swoje umijętności zaprezentował Chór AKAPELLA. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli w orszaku z orkiestrą dętą nad rzekę, gdzie tradycyjnie odbyło się puszczanie wianków. Organizatorzy zadbali o to, aby nie zabrakło atrakcji. Odbył się koncert zespołu BAFLO, pokazy motocyklistów. Odważni mogli skorzystać z lotu balonem na uwięzi. Dla gości przygotowano poczęstunek, chętni bawili sie przy dzwiękach muzyki. Impreza trwała do późnych godzin wieczornych. Każda placówka otrzymała pamiątkowy puchar.

Wycieczka do mini Zoo

Wyjazd mieszkańców DPS do mini Zoo na ranczo "Arka" w Sernikach.

      Korzystając z pięknej, słonecznej pogody w dniu 27 lipca br. zorganizowaliśmy wyjazd dla naszych mieszkańców do mini Zoo na Ranczo "Arka" w Sernikach. W wyjeździe wzięło udział 17 mieszkańców.

Na miejscu przygotowano dla nas szereg atrakcji. Mieszkańcy mogli z bliska poznać wiele ciekawych gatunków zwierząt, niektóre dawały się pogłaskać. Wszyscy chętnie skorzystali z przejażdżki Ciuchcią po terenie mini Zoo. Po wspólnym grillowaniu właściciel zabrał nas na dłuższą przejażdżkę bryczką po okolicy. Podopieczni byli bardzo zainteresowani, zadawali wiele pytań dotyczących zwierząt. Wykazali chęć ponownego przyjazdu w to miejsce z uwzględnieniem możliwości jazdy na konikach.

Do DPS wróciliśmy ok. godź. 13.00

Zdjęcia z wycieczki zostały umieszczone w zakładce galeria.

„Radość nie zna barier” już po raz XIII

„Radość nie zna barier” już po raz XIII !


Celem Powiatowego Mityngu Sportowo-Rekreacyjnego „Radość nie zna barier” odbywającego się cyklicznie od 2006 roku w Ostrowie Lubelskim jest uświadomienie społeczeństwu, że osoby mniej sprawne stanowią znaczną jego część oraz wzbudzenie
do refleksji nad potrzebami, możliwościami i trudnościami z jakimi borykają się osoby
z niepełnosprawnością w sytuacjach życia codziennego.
To także dzień, w którym szczególną uwagę zwracamy na rolę równouprawnienia
i tolerancji. Zadaniem tego typu spotkań jest również integracja osób niepełnosprawnych w naszym powiecie, a także popularyzacja imprez rekreacyjno – sportowych.
Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych „Nasz Dom” i Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim.
W wydarzeniu w dniu 27 czerwca br. wzięło udział 6 placówek pomocy społecznej
z terenu powiatu lubartowskiego oraz liczni goście, przedstawiciele władz powiatu lubartowskiego oraz współpracujących instytucji. Uroczystego otwarcia tradycyjnie dokonał starosta lubartowski pan Fryderyk Puła.
Impreza rokrocznie umożliwia tej społeczności wspólną integrację, rozwijanie więzi koleżeńskich oraz uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym.
– Choć są to zawody sportowe, to nie ma tutaj ścisłej rywalizacji. Wszyscy się bawimy, wspólnie spędzamy te parę godzin. Liczy się uczestnictwo, a często te osoby nie mają miejsc, gdzie mogłyby w ten sposób spędzić swój czas. Dlatego cieszymy się, że już od paru lat mamy możliwość organizacji takiego turnieju – wyjaśnia Tadeusz Fituch, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim.
– Nasi podopieczni chcą uczestniczyć w jakichkolwiek zawodach, a nie zawsze mają ku temu szansę. Często przychodzą do nas, dopytują. Bardzo im zależy na udziale w takich zawodach, chcą się realizować na tyle, na ile mogą. Nawet przebiegnięcie kilkunastu metrów sprawiało im wielką radość – dodaje Grażyna Kosmala, prezes Stowarzyszenia „Nasz Dom”
i wyjaśnia, że organizatorom zależy aby osoby niepełnosprawne się ze sobą integrowały,
a udział w mityngu to zachęta do działania, pokazania swojej siły i samozaparcia.
Wśród konkurencji były  m.in. tory przeszkód, slalomy, kręgle terenowe, wyścig wózków, worki niespodzianek, gry zręcznościowe z wykorzystaniem chusty animacyjnej itp.
Atrakcją artystyczną imprezy był występ przedstawicieli tanecznej grupy hip-hopowej „Groove Hunters”  z LOK w Lubartowie.
W przeprowadzeniu Mitygu pomagali  wolontariusze. Szczególne podziękowania kierujemy do wolontariuszy z ZS w Ostrowie Lubelski i ich opiekuna pani Ewy Bunia, którzy mimo trwających już wakacji, jak zawsze niezawodni pomagali w sprawnym przeprowadzeniu zawodów.
Publiczność, która bardzo licznie przybyła na zawody entuzjastycznie i głośno kibicowała zawodnikom.
Tegoroczne zawody stały się kolejną okazją do zapropagowania aktywności sportowo-ruchowej jako jednej z form rehabilitacji, integracji wielu środowisk oraz współzawodnictwa fair play.


Marzanna Choduń
St. Terapeuta
DPS w Ostrowie Lubelskim

BIP

bip100

Copyright © Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim 2015. All Rights Reserved.