Artykuły

Kronika 2016

Odwiedzamy groby bliskich

 

Odwiedzamy groby bliskich

 

Takie ciche, ciche święta  rozjarzone świeczkami

Dzień, w którym serce pozdrawia, pamięta Tych, co rozstali się z nami”

 

Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie niezależnie
od światopoglądu, czy religii. Dlatego też w przeddzień „Wszystkich Świętych” tradycyjnie odbyło się sprzątanie nagrobków mieszkańców DPS w Ostrowie Lubelskim spoczywających na cmentarzu w Kamionce, Lubartowie i Ostrowie Lubelskim oraz zapalenie symbolicznych zniczy.

Od wieków początek listopada to tradycyjny czas w roku, kiedy przenikają się światy żywych i zmarłych. Według pradawnych tradycji dusze umarłych krążą po ziemi i przybywają do miejsc, które były dla nich ważne za życia. W tym okresie symbolicznie kończy się czas zbiorów, a przyroda umiera, żeby odrodzić się wiosną. Odwiedzanie grobów jest zwyczajem znanym niemal wszystkim ludom i przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Chrześcijanie podjęli tę tradycję i nadali jej wymiar religijny.

            Dziś my, tak jak niegdyś nasi pogańscy przodkowie, na początku listopada czcimy pamięć o zmarłych. Jeździmy na cmentarze kilka razy do roku, ale szczególnym dniem jest dzień wszystkich zmarłych.

Nasi mieszkańcy mają również możliwość odwiedzenia grobów swoich bliskich; rodziców, dziadków, rodzeństwa, których groby rozsiane są w całym województwie lubelskim. Jest to także okazja do zadumy i refleksji nad życiem i śmiercią. Wyciszenie się, zatrzymanie na chwilę i wspomnienie o bliskich, których już z nami nie ma jest niezwykle potrzebne.  

Zatrzymując się na chwilę w ten szczególny czas wierzymy, że „człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim…”

Marzanna Choduń

starszy terapeuta DPS

w Ostrowie Lubelskim

 

Zdjęcia zostały umieszczone w galerii

                                                                                                                                                                    

 

                                                                                                                                                                            

Ćwiczenia Strażackie na terenie Domu Pomocy Społecznej

 

        Dnia 15.09.2016r w Domu Pomocy Społecznej zostały zorganizowane ćwiczenia przez Państwową Straż Pożarną z Lubartowa, w których wzięły udział wszystkie jednostki z gminy Ostrów Lubelski.

        Po ogłoszeniu alarmu wszyscy podopieczni i pracownicy opuścili budynek przemieszczając się w miejsce zbiórki, gdzie dokonano przeliczenia podopiecznych oraz pracowników.

         Zadaniem przybyłych strażaków było ugaszenie pozorowanego pożaru, dotarcie i ewakuacja osób poszkodowanych oraz przekazanie osób poszkodowanych strażakom odpowiedzialnym za Kwalifikowaną Pierwszą Pomoc.

       Celem ćwiczeń było zapoznanie strażaków ze specyfiką i charakterem obiektu oraz z ewentualnymi zagrożeniami mogącymi wystąpić na terenie tego ośrodka.

Zdjęcia z ćwiczeń zostały umieszczone w galerii.

Festyn Integracyjny "Powitanie Lata" w Lublinie

 

FESTYN INTEGRACYJNY W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

im. Św. Jana Pawła II w Lublinie

Dnia 29 czerwca 2016 r. Zespół TREMOLO - mieszkanki naszego Domu uczestniczyły w Festynie Integracyjnym „Powitanie Lata”.

            Dziewczęta zaśpiewały piosenkę Anny Jantar „Staruszek Świat”, a praca plastyczna naszego mieszkańca pt. „Drzewo” uczestniczyła w konkursie plastycznym.

Cała impreza upłynęła w miłej atmosferze, podopieczne wróciły zadowolone, w dobrych humorach.

 

Opiekun

Marzanna Choduń

St. Terapeuta

Zdjęcia w galerii.

Projekt " Wrzesień w siodle"


     Projekt " Wrzesień w siodle"skierowany jest do osób niepełnosprawnych intelektualnie przebywających w naszym Domu oraz w DPS w Kalince i Krzesimowie.W ramach projektu raz w tygodniu w miesiącu wrześniu 15- osobowa grupa naszych podopiecznych wraz z uczestnikami projektu z pozostałych placówek ma okazję skorzystać z zajęć hipoterapii w "Stajni Makoszka".

     "Stajnia Makoszka" położona jest na skraju Lasów Parczewskich, na mało poznanym, a niezwykle malowniczym Polesiu Lubelskim, na terenie rezerwatu biosfery Polesie Zachodnie oraz obszarze Natury 2000.

     Podczas pobytu uczestnicy projektu bardzo miło zostali przywitani przez właścicieli gospodarstwa a następnie oprowadzeni po całej stajni gdzie zapoznali się z wszystkimi zwierzętami mieszkającymi w gospodarstwie.

     Każdy z uczestników oprócz jazdy konnej miał możliwość zrelaksować się na łonie natury oraz skorzystać z wszystkich dobrodziejstw jakie właściciele stajni Makoszka nam zapewniają.. Nie brakuje zajęć ruchowych na świeżym powietrzu  oraz spacerów w pobliskim lesie. Na zakończenie zmagań każdy ma okazję posilić się przy wspólnym grillu oraz napić się ciepłej herbatki.

50-lecie DPS im. Roba Inja w Świdniku

Dnia 24.06.2016r. odbył się wyjazd do Świdnika na obchody 50-lecia Domu Pomocy Społecznej im. Roba Inja. W tym wydarzeniu brało udział 5-ciu naszych mieszkańców.

Około godziny 1145 rozpoczął się festyn sportowy podczas którego odbył się m.in. mecz piłki nożnej, turniej tenisa stołowego, konkurencje sprawnościowe, a także atrakcje plastyczne – malowanie na płótnie.

            Wszyscy mieszkańcy otrzymali upominki za udział oraz dyplomy. Po rozdaniu nagród odbyła się zabawa taneczna.

Pełni wrażeń, zadowoleni podopieczni wrócili do domu około godz. 1815.

 

Opieka A. Olszak

Fotorelacja w galerii.

BIP

bip100

Copyright © Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim 2015. All Rights Reserved.