Artykuły

Kronika 2016

Pielgrzymka Środowisk Pomocy Społecznej

 

Ostrów Lubelski 13.05.2016


Sprawozdanie z XVII Pielgrzymki Środowisk Pomocy Społecznej w Zawichoście

 


  W dniu 12 maja 2016 r. dwudziestoosobowa grupa naszych podopiecznych uczestniczyła
w XVII Pielgrzymce Środowisk Pomocy Społecznej w Kościele P.W. ŚW. Jana Chrzciciela
w Zawichoście.

  Była to pielgrzymka osób starszych, niepełnosprawnych z Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Zakładów Aktywności Zawodowej.

  Inicjatorem i organizatorem wspólnego spotkania było Stowarzyszenie Integracji Społecznej "Bone Corda" oraz duszpasterze pracowników pomocy społecznej. Pielgrzymi przybyli z ponad 50 placówek z terenu czterech diecezji siedleckiej, zamojsko-lubaczowskiej, sandomierskiej i lubelskiej.

  Wspólne spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, koncelebrowana przez kapłanów posługujących w placówkach pomocy społecznej.

  Po zakończeniu Eucharystii odbył się w klasztornych ogrodach wspólnotowy piknik integracyjny. W drodze powrotnej korzystając z pięknej pogody udaliśmy się również do pobliskiego Sandomierza, gdzie zobaczyliśmy Stare Miasto i Bazylikę Katedralną.

  Z pielgrzymki wróciliśmy o godz. 19.00. Nasi podopieczni byli bardzo zadowoleni po dniu pełnym wrażeń i atrakcji.

Zdjęcia z Zawichostu i Sandomierza zamieszczono w galerii.

 

POWITANIE WIOSNY' Bobrówka 2016

 

POWITANIE WIOSNY

W dniu 13 kwietnia 2016 roku kilku podopiecznych naszej placówki wzięło udział w imprezie plenerowej ,, Powitanie Wiosny '' , zorganizowanej przez WTZ w Ostrowie Lubelskim nad Bobrówką .

Podczas imprezy reprezentacje poszczególnych placówek uczestniczyły w zabawach ruchowych prowadzonych w formie konkurencji takich jak : skoki w workach , rzucanie do tarczy balonami wypełnionymi wodą , przeciąganie liny i podawanie piłki w szeregu . Uczestnicy wykazywali się sprawnością fizyczną , umiejętnością współdziałania a przede wszystkim dobrym humorem .

Po wysiłku fizycznym wszyscy mogli się pokrzepić gorącym bigosem , kiełbasą i kaszanką z grilla , gorącymi napojami i ciastami domowego wypieku oraz innymi przekąskami .

Kolejną atrakcją był spacer ścieżką edukacyjną ,, Bobrówka ”pod przewodnictwem leśników , którzy opowiadali o gatunkach rzadkich roślin i zwierząt występujących na tym terenie . Można było podziwiać piękno dzikiej przyrody z tarasów widokowych .

Każda placówka przywiozła ze sobą zrobioną własnoręcznie Marzannę . Kukiełki brały udział w konkursie i były oceniane przez jury , podobnie jak wykonane przez uczestników w plenerze rysunki inspirowane wiosną .

Reprezentacje placówek otrzymały nagrody za konkurencje sportowe i plastyczne oraz pamiątkowe statuetki . Na zakończenie imprezy odbyła się zabawa taneczna pod chmurką . Nasi podopieczni wrócili do domu zmęczeni ale zadowoleni i pełni wrażeń .

 

 

BAL KARNAWAŁOWY' 2016

 

KARNAWAŁ 2016 w DPS OSTRÓW LUBELSKI

 

"Będzie! Będzie zabawa! Będzie się działo! " - z takim przekonaniem, w piątek 05 lutego podopieczni z 17 placówek jednostek pomocy społecznej z całego województwa lubelskiego przekraczali próg Siedliska „Gościnne Progi” w Lubartowie, żeby wziąć udział w zabawie karnawałowej. Bal zorganizował Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim oraz Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych „Nasz Dom”. Goście nie zawiedli się! Na podopiecznych DPS-ów, WTZ-ów i ŚDS-ów czekały: karnawałowe rytmy, pyszny poczęstunek i mnóstwo pozytywnej radości.

 Wszystkich gości powitał dyrektor DPS pan Tadeusz Fituch i prezes Stowarzyszenia pani Grażyna Kosmala. Uroczystego otwarcia balu dokonał Starosta Powiatu Lubartowskiego pan Fryderyk Puła. Przybyli również inni znamienici goście: pan Radosław Guz – Członek Zarządu Powiatu Lubartowskiego, pan Ryszard Smerdel – Dyrektor PUP , pani Iwona Maj – Dyrektor PCPR i wielu innych. Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej i sympatycznej atmosferze. Muzyczną oprawę imprezy zapewnił zespół ,, KORONA". Zawarliśmy nowe znajomości, które być może okażą się trwałe.

 Tegoroczny bal należy uznać za bardzo udany. Wszystkim uczestnikom dopisywał dobry nastrój, a wigoru również nie brakowało.

Ta cykliczna impreza mogła się odbyć dzięki wsparciu naszych niezawodnych sponsorów. Za okazaną pomoc dziękujemy:

Bankowi Spółdzielczemu z Lubartowa,

Firmie Transportowej-Bogumiły Daszczyk z Brzeźnicy Książęcej,

panu Piotrowi Usow – Siedlisko „Gościnne Progi”,

pani Marii Mazurek z Lubartowa,

pani Marzenie Gołofit i panu Grzegorzowi Kunaszewskiemu – sieć sklepów medyczno-ortopedycznych,

pani Dorocie Szyszko –Apteka „Nova” w Ostrowie Lubelskim,

pani Elżbiecie Caban – Ciastkarnia „Elka” z Leonowa,

Firmie Stella Pack,

pani Wandzie Wnukowskiej – Firma „Dyspol” z Dysa,

panu Dariuszowi Karwatowi – Firma „DARIO” Lubartów,

pan Arturowi Maludze – Firma „BIG MACHINERY”,

panu Sławomirowi Ziębowiczowi – sklepy odzieżowo-obuwnicze,

panu Robertowi Jedutowi - PRB z Lubartowa,

panu Pawłowi Wielgoszowi – Gospodarstwo Rybackie z Jedlanki,

państwu Jadwidze i Eugeniuszowi Turowskim z Lubartowa,

panu Krzysztofowi Zachoszczowi i panu Bogdanowi Lipskiemu – PHU „BEST”,

państwu Renacie i Tadeuszowi Harasimom – Masarnia w Ostrowie Lubelskim,

panu Jarosławowi Maludze,

pani Joannie Dmowskiej – Firma CHEMEA.

panu Grzegorzowi Mazusiowi – „MAZPOL” Lubartów.

 Słowa podziękowania należą się również wolontariuszom - młodzieży z Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim, którzy jak zwykle stanęli na wysokości zadania oraz ich opiekunowi - pani Ewie Bunia.

"Muzyka, przyjaźń, radość, śmiech" - to wszystkich połączyło, a gdy nadszedł czas, by zakończyć bal zrobiło się nam trochę smutno. Za rok jednak znowu się spotkamy, już dziś na te "harce i swawole" zapraszamy.

Marzanna Choduń

 St. Terapeuta DPS w Ostrowie Lubelskim

 

Dzień Kobiet

 

ŚWIĘTO KOBIET

  W dniu 10 marca 2016 roku nasze podopieczne  brały udział w uroczystościach Dnia Kobiet zorganizowanych przez Burmistrza Ostrowa Lubelskiego , Gminne Koła Gospodyń Wiejskich , Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Parczewie oraz Centrum Kultury w Domu Strażaka w Ostrowie Lubelskim .

Podczas imprezy można było obejrzeć pokaz fryzur i zrobić sobie stylową fryzurę , obejrzeć pokaz makijażu , uzyskać poradę kosmetyczki oraz dietetyka , obejrzeć występy artystyczne przygotowane przez wielu młodszych i starszych artystów , zjeść coś smakowitego przygotowanego wg tradycyjnych receptur doświadczonych gospodyń .

Nasza grupa oraz uczestnicy WTZ z Ostrowa Lubelskiego i ŚDS z Jam prezentowały prace wykonane w podczas zajęć terapeutycznych w swoich placówkach oraz wspólnie przygotowaliśmy kiermasz ozdób świątecznych , który cieszył się dużym powodzeniem .

 Duża atrakcją była loteria , w której losowane były przeróżne upominki .

Nasze podopieczne były bardzo zadowolone z udziału w imprezie , wielość atrakcji zrobiła na nich duże wrażenie .

 

 

BIP

bip100

Copyright © Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim 2015. All Rights Reserved.