Kronika 2016

Firlej-biwak czerwiec 2016

Firlej – biwak

 

W dniach od 06 do 10 czerwca 2016r. duża grupa mieszkańców Domu przebywała na biwaku w Firleju. Przez czas pobytu w Ośrodku Wczasowym mogli korzystać ze wszystkich atrakcji znajdujących się na miejscu, oprócz tego aktywnie spędzali czas między innymi spacerowali z „kijkami”, grali w piłkę i babingtona.

Wszyscy wrócili w wyśmienitych humorach, opaleni i pozytywnie naładowani.

 

Mieszkańcy przebywali pod opieką 3 opiekunów i pielęgniarki.

 

Zdjęcia zamieszczono w galerii.

Parafialny Dzień Świętości Życia

29.V.2016r. Parafialny Dzień Świętości Życia

 

Dnia 29 maja 2016 r. Zespół TREMOLO  składający się z mieszkańców naszego Domu uczestniczył w zorganizowanym przez parafię Ostrów Lubelski Dniu Świętości Życia.

 

            Obok pieśni wielbiących Boga, były świadectwa: mamy dzieliły się radością z poczętego życia, inne dziękowały Panu Bogu za swoje pociechy. Nasi podopieczni również dawali swe świadectwo – wyrażali radość z nowego domu, nowej rodziny.

            Radość z drogi życia z Bogiem wyrażali Ci, którzy mimo doświadczeń życia z mocą wiary dochodzą do dojrzałego życia. Była to piękna godzina z Bogiem i doświadczeniami z życia każdego z nas.

 

 

Opieka: Starszy Terapeuta DPS

 

Koncert Pieśni Maryjnej

Koncert Pieśni Maryjnej w Ostrowie Lubelskim

Dnia 15 maja 2016 r. Zespół TREMOLO składający się z mieszkańców naszego Domu uczestniczył w koncercie przygotowanym przez Zespół Śpiewaczy „Ostrowianki Polesiaki”. Gościnnie wystąpili także: Ewa Malinowska, Zespół Śpiewaczy z Górki Kockiej, Zespół Śpiewaczy Senior z Górki Lubartowskiej, Hubert Sobich, Zespół Śpiewaczy „Rozkopaczewianki” z Rozkopaczewa, Zespół Śpiewaczy z Krępy, Zespół „Kumy” z Przytoczna, Zespół Śpiewaczy z Talczyna, „Ale Babki” z Gródka Szlacheckiego i Zespół Męski „Pojezierze” z Uścimowa.

Opiekę sprawował St. Terapeuta

Wyjazd do kina

Wyjazd do kina LEWART

 

W dniu 23.05.2016r. w godzinach rannych odbył się wyjazd do kina LEWART w Lubartowie na projekcje filmu „Księga Dżungli” w której uczestniczyło 23 podopiecznych i 3 opiekunów. Mieszkańcy z zadowoleniem wspominają film i sceny z filmu oraz fakt, iż mogli założyć specjalne okulary.

Powrót z kina w godzinach obiadowych.

Radość nie zna barier

Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych „Nasz Dom” oraz Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim jak co roku na powitanie lata zorganizowały dla osób niepełnosprawnych XI Mityng Sportowo-Rekreacyjny pod hasłem "Radość nie zna barier".

Celem Mityngu jest popularyzacja sportu i rekreacji ruchowej wśród osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie oraz integracja środowiska powiatu lubartowskiego. Aktywność fizyczna dostarcza radości, ułatwia integrację z innymi ludźmi, pełni funkcję terapeutyczną, pomaga podnieść samoocenę i wzmocnić poczucie własnej wartości, co jest szczególnie ważne w przypadku osób niepełnosprawnych, które mogą czuć się wykluczone. Sport wymaga zaangażowania, wykazania się aktywną i samodzielną pracą, co pozwala na rehabilitację społeczną osób niepełnosprawnych intelektualnie. Program zawodów oraz konkurencje sportowe dostosowane są do potrzeb i możliwości funkcjonalnych uczestników.

We wtorek 21 czerwca imprezę uroczyście otworzył pan Fryderyk Puła, starosta lubartowski. W czasie mityngu, poprzez zabawę i najprostsze formy sportu zachęcano te osoby i ich opiekunów do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz utwierdzano w przekonaniu, że i oni mogą uprawiać sport w takim zakresie na jaki pozwala im ich niepełnosprawność.

Po raz kolejny dzięki pięknej słonecznej pogodzie mityng zorganizowano nad Jeziorem Miejskim w Ostrowie Lubelskim.

Na placu obok wiaty przygotowano wiele konkurencji, między innymi: rzuty piłką lekarską, sztafetę zręcznościową, sztafetę biegową i inne. Każdy z uczestników wykonywał kolejne zadania i otrzymywał punkty. Przygotowano również konkurencje dla osób poruszających się na wózkach m.in. rzuty do bramki, wyścig na dystansie 15 m i inne.

Zawody odbywały się w przyjaznej i ciepłej atmosferze, najważniejszą ideą, która przyświecała tym zawodom był przede wszystkim udział. Bez względu na poprawność wykonania konkurencji i wynik sportowy. Każdy uczestnik jest zwycięzcą, ponieważ pokonywanie własnych słabości świadczy o ich zaangażowaniu, sile woli i charakteru.

Jak zawsze przy organizacji Mityngu pracowali wspaniali Wolontariusze- uczniowie z ZS w Ostrowie Lubelskim pod opieką pani Ewy Bunia. Dzięki pomocy wolontariuszy, ich uśmiechu i życzliwości wydarzenia te były tak radosne, niosły słońce i uśmiech tym, dla których organizowana jest ta impreza.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji XI Mityngu Sportowo-Rekreacyjnego uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki. Następnie wszyscy uczestnicy Mityngu zostali zaproszeni na plenerowy piknik i zabawę taneczną.

W tegorocznym XI Mityngu uczestniczyło 7 placówek z terenu powiatu lubartowskiego dzięki wsparciu PFRON  oraz dzięki wsparciu SWIS „Nasz Dom” w Ostrowie Lubelskim.

Udział w rekreacji fizycznej ułatwia samoocenę własnych możliwości, a w efekcie – aktywniejsze życie społeczne. Dla organizatorów najlepszą nagrodą jest uśmiech na twarzach naszych podopiecznych, bo przecież radość nie zna barier!

 

Marzanna Choduń starszy terapeuta DPS Ostrów Lubelski

Dodatkowe informacje