Kronika 2015

 

 

"MIKOŁAJKI 2015"

 6.XII.2015

 Śpiesz się, śpiesz się Mikołaju,
zejdź z wysokich wzgórz.
Grzeczni nasi podopieczni wyczekują
kiedy przyjdziesz już:)

 Zdjęcia ze spotkania z Św. Mikołajem zamieszczono

 w galerii.

 

Wycieczka do Krakowa i Wieliczki

 

WYCIECZKA NASZYCH PODOPIECZNYCH DO KRAKOWA I WIELICZKI

 w dniach 4 – 06. 10. 2015 r

             W dniach 04 -06.10 2015 grupa 15 mieszkańców DPS w Ostrowie Lubelskim pod opieką dwóch opiekunów wzięła udział w wycieczce do Krakowa i Wieliczki.

W programie wycieczki przewidziane było zwiedzanie m.in. Tężni Solankowej oraz kopalni w Wieliczce. Natomiast z pomocą przewodnika nasi podopieczni mieli okazję zobaczyć w Krakowie Kopiec Kościuszki, Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Kościuszkowskie, Kościół Mariacki, Błonie, Sukiennice, Uniwersytet Jagielloński, Wawel i tereny nadwiślane oraz Smoka Wawelskiego.

 Uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni z wyjazdu. Pogoda dopisała, wszyscy dzielnie się spisali. Ciekawe miejsca i sytuacje zostały utrwalone na licznych zdjęciach. Założony program wycieczki został w pełni zrealizowany.

 

Poprawa jakości usług świadczonych w domach pomocy społecznej i placówkach opiekuńczo- wychowawczych”

Program „Poprawa jakości usług świadczonych w domach pomocy społecznej i placówkach opiekuńczo- wychowawczych” obszaru tematycznego „Ochrona Zdrowia Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy”.

 

    W dniach 18-21.05.2015 dwie pielęgniarki z Naszego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim uczestniczyły w wizycie studyjnej w Niemczech.

Celem wizyty było uczestnictwo w projekcie pt.:”Poprawa jakości usług świadczonych w domach pomocy społecznej i placówkach opiekuńczo-wychowawczych” obaszaru tematycznego „Ochrona Zdrowia Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy”.

Organizatorem projektu był: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.

  Celem wizyty było poznanie struktury domów pomocy społecznej funkcjonujących na terenie Niemiec oraz pozyskanie praktycznych informacji i umiejętności dotyczących funkcjonowania domów pomocy społecznej, w tym organizacji pracy personelu medycznego i opiekunów.

Zdjęcia szkoleniowe zamieszczono w galerii.

 

X Mityng Sportowo-Rekreacyjny

RADOŚĆ NIE ZNA BARIER PO RAZ DZIESIĄTY !!!

Jak co roku na powitanie lata Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim oraz Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych „Nasz Dom” zorganizowały w dniu 24 czerwca 2015 r. dla osób niepełnosprawnych  X Mityng Sportowo-Rekreacyjny od hasłem "Radość nie zna barier".

Celem Mityngu jest popularyzacja sportu i rekreacji ruchowej wśród osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie oraz integracja środowiska. Program zawodów oraz konkurencje sportowe dostosowane są do potrzeb
i możliwości funkcjonalnych uczestników.

Imprezę uroczyście otworzył pan Radosław Guz, członek zarządu starostwa lubartowskiego. W czasie mityngu, poprzez zabawę i najprostsze formy sportu zachęcano te osoby i ich opiekunów do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz utwierdzano w przekonaniu, że i oni mogą uprawiać sport
w takim zakresie na jaki pozwala im ich niepełnosprawność.

Organizatorzy trafili z pogodą, świeciło słońce i było ciepło. Po raz pierwszy impreza odbyła się w nowym, bardzo urokliwym, położnym wśród lasów parczewskich miejscu zwanym Bobrówka. Znajduje się tu otwarta
w ubiegłym roku
ścieżka przyrodnicza „Bobrówka”. Miejsce to  znajduje się na terenie Leśnictwa Jedlanka. Najłatwiej dojechać tu kierując się na północ od Ostrowa Lubelskiego, jadąc historyczną drogą o nazwie „Trakt Królewski”. Dawniej droga ta łączyła Kraków z Wilnem i wielokrotnie podróżował nią Król Władysław Jagiełło. Ścieżka ma kształt pętli okalającej odtworzony w 2011 roku staw młyński „Gościniec” i łączącej miejsca po nieistniejących już młynach wodnych Kozera i Gościniec. Trasa przebiega przez zróżnicowane tereny. Przemierzając jej szlaki można podziwiać różne siedliska leśne, przepiękny staw Gościniecki, oraz meandry dzikiej rzeki Bobrówki. Początek trasy wyposażony jest w obszerne miejsce postoju pojazdów, dużą, drewnianą wiatę z której jednorazowo może korzystać ok. 80 osób, oraz przygotowane miejsce na ognisko. Całkowita długość ścieżki to ok. 3,3 km., z czego ok. 1 km stanowi drewniana kładka wyposażona w barierki zabezpieczające, biegnąca przez wilgotniejsze tereny. Odpowiednia szerokość kładki, stworzenie mijanek, oraz utwardzenie gruntu na pozostałej części trasy pozwala na korzystanie ze ścieżki osobom poruszającym się
na wózkach inwalidzkich. Na trasie ścieżki, w najciekawszych miejscach zlokalizowane zostały 3 pomosty widokowe. Na trasie ścieżki znajduje się
14 przystanków wyposażonych w tablice edukacyjne przybliżające tematykę gospodarki leśnej prowadzonej przez leśników.

Uczestnicy imprezy „Radość nie zna barier” mieli okazję skorzystać również
z wycieczki  szlakiem edukacyjnym „Bobrówka” napotykając tutejszą florę i faunę, podziwiając niezwykłe widoki.

Na placu obok wiaty przygotowano wiele konkurencji, między innymi: rzuty piłką lekarską, sztafetę zręcznościową, sztafetę biegową i inne. Każdy
z uczestników wykonywał kolejne zadania i otrzymywał punkty. Przygotowano również konkurencje dla osób poruszających się na wózkach m.in. rzuty do bramki, wyścig na dystansie 15 m i inne.

Zawody odbywały się w przyjaznej i ciepłej atmosferze, najważniejszą ideą, która przyświecała tym zawodom był przede wszystkim udział. Bez względu na poprawność wykonania konkurencji i wynik sportowy. Każdy uczestnik jest zwycięzcą, ponieważ pokonywanie własnych słabości świadczy o ich zaangażowaniu, sile woli i charakteru.

Jak zawsze przy organizacji Mityngu pracowali wspaniali Wolontariusze- uczniowie z ZS w Ostrowie Lubelskim pod opieka pani Ewy Bunia. Dzięki pomocy wolontariuszy, ich uśmiechu i życzliwości wydarzenia te były tak radosne, niosły słońce i uśmiech tym, dla których organizowana jest ta imprezę.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji X Mityngu Sportowo-Rekreacyjnego uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki. Następnie wszyscy uczestnicy Mitingu zostali zaproszeni na plenerowy piknik i zabawę taneczną.

W tegorocznym X Mityngu uczestniczyło 7 placówek z terenu powiatu lubartowskiego dzięki wsparciu PFRON  oraz 6 placówek z innych powiatów woj. lubelskiego dzięki wsparciu SWIS „Nasz Dom” w Ostrowie Lubelskim.

Marzanna Choduń starszy terapeuta DPS Ostrów Lubelski

Przedstawienie "Agencja Art-Metanoia"

27 kwietnia gościli u Nas aktorzy Agencji Artystycznej ,,Art.-Metanoia” z Krakowa. Grupa zaprezentowała historie oparte na tekstach Jana Brzechwy, opowiadające m.in. o Jasiu i Małgosi, Samochwale, Pawle i Gawle i innych. Do prezentowania poszczególnych scen aktorzy zaangażowali również publiczność, co wywołało wiele śmiechu i komentarzy. Atmosfera podczas przedstawienia była zabawna i sprawiła uczestnikom wiele radości. Kolejny raz w zabawnej atmosferze można było przypomnieć sobie o ważnych aspektach dnia codziennego. Gorące oklaski w trakcie przedstawienia i burzliwe brawa na zakończenie potwierdziły miłe i pouczające spotkanie ze sztuką.

Dodatkowe informacje