Kronika

Dzień Kobiet

 

ŚWIĘTO KOBIET

  W dniu 10 marca 2016 roku nasze podopieczne  brały udział w uroczystościach Dnia Kobiet zorganizowanych przez Burmistrza Ostrowa Lubelskiego , Gminne Koła Gospodyń Wiejskich , Technikum Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Parczewie oraz Centrum Kultury w Domu Strażaka w Ostrowie Lubelskim .

Podczas imprezy można było obejrzeć pokaz fryzur i zrobić sobie stylową fryzurę , obejrzeć pokaz makijażu , uzyskać poradę kosmetyczki oraz dietetyka , obejrzeć występy artystyczne przygotowane przez wielu młodszych i starszych artystów , zjeść coś smakowitego przygotowanego wg tradycyjnych receptur doświadczonych gospodyń .

Nasza grupa oraz uczestnicy WTZ z Ostrowa Lubelskiego i ŚDS z Jam prezentowały prace wykonane w podczas zajęć terapeutycznych w swoich placówkach oraz wspólnie przygotowaliśmy kiermasz ozdób świątecznych , który cieszył się dużym powodzeniem .

 Duża atrakcją była loteria , w której losowane były przeróżne upominki .

Nasze podopieczne były bardzo zadowolone z udziału w imprezie , wielość atrakcji zrobiła na nich duże wrażenie .

 

 

BAL KARNAWAŁOWY' 2016

 

KARNAWAŁ 2016 w DPS OSTRÓW LUBELSKI

 

"Będzie! Będzie zabawa! Będzie się działo! " - z takim przekonaniem, w piątek 05 lutego podopieczni z 17 placówek jednostek pomocy społecznej z całego województwa lubelskiego przekraczali próg Siedliska „Gościnne Progi” w Lubartowie, żeby wziąć udział w zabawie karnawałowej. Bal zorganizował Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim oraz Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych „Nasz Dom”. Goście nie zawiedli się! Na podopiecznych DPS-ów, WTZ-ów i ŚDS-ów czekały: karnawałowe rytmy, pyszny poczęstunek i mnóstwo pozytywnej radości.

 Wszystkich gości powitał dyrektor DPS pan Tadeusz Fituch i prezes Stowarzyszenia pani Grażyna Kosmala. Uroczystego otwarcia balu dokonał Starosta Powiatu Lubartowskiego pan Fryderyk Puła. Przybyli również inni znamienici goście: pan Radosław Guz – Członek Zarządu Powiatu Lubartowskiego, pan Ryszard Smerdel – Dyrektor PUP , pani Iwona Maj – Dyrektor PCPR i wielu innych. Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej i sympatycznej atmosferze. Muzyczną oprawę imprezy zapewnił zespół ,, KORONA". Zawarliśmy nowe znajomości, które być może okażą się trwałe.

 Tegoroczny bal należy uznać za bardzo udany. Wszystkim uczestnikom dopisywał dobry nastrój, a wigoru również nie brakowało.

Ta cykliczna impreza mogła się odbyć dzięki wsparciu naszych niezawodnych sponsorów. Za okazaną pomoc dziękujemy:

Bankowi Spółdzielczemu z Lubartowa,

Firmie Transportowej-Bogumiły Daszczyk z Brzeźnicy Książęcej,

panu Piotrowi Usow – Siedlisko „Gościnne Progi”,

pani Marii Mazurek z Lubartowa,

pani Marzenie Gołofit i panu Grzegorzowi Kunaszewskiemu – sieć sklepów medyczno-ortopedycznych,

pani Dorocie Szyszko –Apteka „Nova” w Ostrowie Lubelskim,

pani Elżbiecie Caban – Ciastkarnia „Elka” z Leonowa,

Firmie Stella Pack,

pani Wandzie Wnukowskiej – Firma „Dyspol” z Dysa,

panu Dariuszowi Karwatowi – Firma „DARIO” Lubartów,

pan Arturowi Maludze – Firma „BIG MACHINERY”,

panu Sławomirowi Ziębowiczowi – sklepy odzieżowo-obuwnicze,

panu Robertowi Jedutowi - PRB z Lubartowa,

panu Pawłowi Wielgoszowi – Gospodarstwo Rybackie z Jedlanki,

państwu Jadwidze i Eugeniuszowi Turowskim z Lubartowa,

panu Krzysztofowi Zachoszczowi i panu Bogdanowi Lipskiemu – PHU „BEST”,

państwu Renacie i Tadeuszowi Harasimom – Masarnia w Ostrowie Lubelskim,

panu Jarosławowi Maludze,

pani Joannie Dmowskiej – Firma CHEMEA.

panu Grzegorzowi Mazusiowi – „MAZPOL” Lubartów.

 Słowa podziękowania należą się również wolontariuszom - młodzieży z Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim, którzy jak zwykle stanęli na wysokości zadania oraz ich opiekunowi - pani Ewie Bunia.

"Muzyka, przyjaźń, radość, śmiech" - to wszystkich połączyło, a gdy nadszedł czas, by zakończyć bal zrobiło się nam trochę smutno. Za rok jednak znowu się spotkamy, już dziś na te "harce i swawole" zapraszamy.

Marzanna Choduń

 St. Terapeuta DPS w Ostrowie Lubelskim

 

"MIKOŁAJKI 2015"

 6.XII.2015

 Śpiesz się, śpiesz się Mikołaju,
zejdź z wysokich wzgórz.
Grzeczni nasi podopieczni wyczekują
kiedy przyjdziesz już:)

 Zdjęcia ze spotkania z Św. Mikołajem zamieszczono

 w galerii.

 

Wycieczka do Krakowa i Wieliczki

 

WYCIECZKA NASZYCH PODOPIECZNYCH DO KRAKOWA I WIELICZKI

 w dniach 4 – 06. 10. 2015 r

             W dniach 04 -06.10 2015 grupa 15 mieszkańców DPS w Ostrowie Lubelskim pod opieką dwóch opiekunów wzięła udział w wycieczce do Krakowa i Wieliczki.

W programie wycieczki przewidziane było zwiedzanie m.in. Tężni Solankowej oraz kopalni w Wieliczce. Natomiast z pomocą przewodnika nasi podopieczni mieli okazję zobaczyć w Krakowie Kopiec Kościuszki, Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Kościuszkowskie, Kościół Mariacki, Błonie, Sukiennice, Uniwersytet Jagielloński, Wawel i tereny nadwiślane oraz Smoka Wawelskiego.

 Uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni z wyjazdu. Pogoda dopisała, wszyscy dzielnie się spisali. Ciekawe miejsca i sytuacje zostały utrwalone na licznych zdjęciach. Założony program wycieczki został w pełni zrealizowany.

 

X Mityng Sportowo-Rekreacyjny

RADOŚĆ NIE ZNA BARIER PO RAZ DZIESIĄTY !!!

Jak co roku na powitanie lata Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim oraz Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych „Nasz Dom” zorganizowały w dniu 24 czerwca 2015 r. dla osób niepełnosprawnych  X Mityng Sportowo-Rekreacyjny od hasłem "Radość nie zna barier".

Celem Mityngu jest popularyzacja sportu i rekreacji ruchowej wśród osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie oraz integracja środowiska. Program zawodów oraz konkurencje sportowe dostosowane są do potrzeb
i możliwości funkcjonalnych uczestników.

Imprezę uroczyście otworzył pan Radosław Guz, członek zarządu starostwa lubartowskiego. W czasie mityngu, poprzez zabawę i najprostsze formy sportu zachęcano te osoby i ich opiekunów do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz utwierdzano w przekonaniu, że i oni mogą uprawiać sport
w takim zakresie na jaki pozwala im ich niepełnosprawność.

Organizatorzy trafili z pogodą, świeciło słońce i było ciepło. Po raz pierwszy impreza odbyła się w nowym, bardzo urokliwym, położnym wśród lasów parczewskich miejscu zwanym Bobrówka. Znajduje się tu otwarta
w ubiegłym roku
ścieżka przyrodnicza „Bobrówka”. Miejsce to  znajduje się na terenie Leśnictwa Jedlanka. Najłatwiej dojechać tu kierując się na północ od Ostrowa Lubelskiego, jadąc historyczną drogą o nazwie „Trakt Królewski”. Dawniej droga ta łączyła Kraków z Wilnem i wielokrotnie podróżował nią Król Władysław Jagiełło. Ścieżka ma kształt pętli okalającej odtworzony w 2011 roku staw młyński „Gościniec” i łączącej miejsca po nieistniejących już młynach wodnych Kozera i Gościniec. Trasa przebiega przez zróżnicowane tereny. Przemierzając jej szlaki można podziwiać różne siedliska leśne, przepiękny staw Gościniecki, oraz meandry dzikiej rzeki Bobrówki. Początek trasy wyposażony jest w obszerne miejsce postoju pojazdów, dużą, drewnianą wiatę z której jednorazowo może korzystać ok. 80 osób, oraz przygotowane miejsce na ognisko. Całkowita długość ścieżki to ok. 3,3 km., z czego ok. 1 km stanowi drewniana kładka wyposażona w barierki zabezpieczające, biegnąca przez wilgotniejsze tereny. Odpowiednia szerokość kładki, stworzenie mijanek, oraz utwardzenie gruntu na pozostałej części trasy pozwala na korzystanie ze ścieżki osobom poruszającym się
na wózkach inwalidzkich. Na trasie ścieżki, w najciekawszych miejscach zlokalizowane zostały 3 pomosty widokowe. Na trasie ścieżki znajduje się
14 przystanków wyposażonych w tablice edukacyjne przybliżające tematykę gospodarki leśnej prowadzonej przez leśników.

Uczestnicy imprezy „Radość nie zna barier” mieli okazję skorzystać również
z wycieczki  szlakiem edukacyjnym „Bobrówka” napotykając tutejszą florę i faunę, podziwiając niezwykłe widoki.

Na placu obok wiaty przygotowano wiele konkurencji, między innymi: rzuty piłką lekarską, sztafetę zręcznościową, sztafetę biegową i inne. Każdy
z uczestników wykonywał kolejne zadania i otrzymywał punkty. Przygotowano również konkurencje dla osób poruszających się na wózkach m.in. rzuty do bramki, wyścig na dystansie 15 m i inne.

Zawody odbywały się w przyjaznej i ciepłej atmosferze, najważniejszą ideą, która przyświecała tym zawodom był przede wszystkim udział. Bez względu na poprawność wykonania konkurencji i wynik sportowy. Każdy uczestnik jest zwycięzcą, ponieważ pokonywanie własnych słabości świadczy o ich zaangażowaniu, sile woli i charakteru.

Jak zawsze przy organizacji Mityngu pracowali wspaniali Wolontariusze- uczniowie z ZS w Ostrowie Lubelskim pod opieka pani Ewy Bunia. Dzięki pomocy wolontariuszy, ich uśmiechu i życzliwości wydarzenia te były tak radosne, niosły słońce i uśmiech tym, dla których organizowana jest ta imprezę.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji X Mityngu Sportowo-Rekreacyjnego uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki. Następnie wszyscy uczestnicy Mitingu zostali zaproszeni na plenerowy piknik i zabawę taneczną.

W tegorocznym X Mityngu uczestniczyło 7 placówek z terenu powiatu lubartowskiego dzięki wsparciu PFRON  oraz 6 placówek z innych powiatów woj. lubelskiego dzięki wsparciu SWIS „Nasz Dom” w Ostrowie Lubelskim.

Marzanna Choduń starszy terapeuta DPS Ostrów Lubelski

Dodatkowe informacje