Kronika

Poprawa jakości usług świadczonych w domach pomocy społecznej i placówkach opiekuńczo- wychowawczych”

Program „Poprawa jakości usług świadczonych w domach pomocy społecznej i placówkach opiekuńczo- wychowawczych” obszaru tematycznego „Ochrona Zdrowia Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy”.

 

    W dniach 18-21.05.2015 dwie pielęgniarki z Naszego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim uczestniczyły w wizycie studyjnej w Niemczech.

Celem wizyty było uczestnictwo w projekcie pt.:”Poprawa jakości usług świadczonych w domach pomocy społecznej i placówkach opiekuńczo-wychowawczych” obaszaru tematycznego „Ochrona Zdrowia Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy”.

Organizatorem projektu był: Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.

  Celem wizyty było poznanie struktury domów pomocy społecznej funkcjonujących na terenie Niemiec oraz pozyskanie praktycznych informacji i umiejętności dotyczących funkcjonowania domów pomocy społecznej, w tym organizacji pracy personelu medycznego i opiekunów.

Zdjęcia szkoleniowe zamieszczono w galerii.

 

Przedstawienie "Agencja Art-Metanoia"

27 kwietnia gościli u Nas aktorzy Agencji Artystycznej ,,Art.-Metanoia” z Krakowa. Grupa zaprezentowała historie oparte na tekstach Jana Brzechwy, opowiadające m.in. o Jasiu i Małgosi, Samochwale, Pawle i Gawle i innych. Do prezentowania poszczególnych scen aktorzy zaangażowali również publiczność, co wywołało wiele śmiechu i komentarzy. Atmosfera podczas przedstawienia była zabawna i sprawiła uczestnikom wiele radości. Kolejny raz w zabawnej atmosferze można było przypomnieć sobie o ważnych aspektach dnia codziennego. Gorące oklaski w trakcie przedstawienia i burzliwe brawa na zakończenie potwierdziły miłe i pouczające spotkanie ze sztuką.

Pożegnanie Zimy

19 marca 2015 korzystając z zaproszenia naszych Sąsiadów z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ostrowie Lubelskim  udaliśmy się nad Bobrówkę aby uroczyście pożegnać Panią Zimę.

Wraz z innymi gośćmi, którzy przyjechali z:

Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kocka,

Środowiskowego Domu Samopomocy w Jamach,

Środowiskowego Domu Samopomocy w Lubartowie

bawiliśmy się wspólnie przy rozgrywkach sportowych, pochodzie Marzann, spacerze  i wspólnym ognisku.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie i wspólną zabawę. Zdjęcia z imprezy zamieszczono w galerii.

X - lecie Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim

X LAT MINĘŁO JAK JEDEN DZIEŃ

JUBILEUSZ DPS W OSTROWIE LUBELSKIM

12 lutego 2015 roku na długo zapadnie w pamięć mieszkańców i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim, który właśnie tego dnia obchodził uroczystość  X-lecia działalności.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili m. in. Wicewojewoda Lubelski Pan Marian Starownik, Pani Małgorzata Frant-Błażucka z Wydziału Polityki Społecznej LUW, Starosta Lubartowski Pan Fryderyk Puła, dyrektorzy instytucji współpracujących z DPS, dyrektorzy, pracownicy i mieszkańcy zaprzyjaźnionych domy pomocy społecznej oraz innych jednostek pomocy społecznej województwa lubelskiego oraz osoby, które współpracują z Domem na przestrzeni wielu lat.

Ważny element obchodów jubileuszu stanowiła obecność zaproszonych rodzin i bliskich znajomych naszych mieszkańców, emerytowanych pracowników i sponsorów.

W części oficjalnej najbardziej doniosłym momentem było wręczenie odznaczeń państwowych za zasługi i długoletnią służbę przyznane pracownikom Domu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego. Uroczystej dekoracji odznaczonych dokonał Pan Wicewojewoda.  Pracownicy Domu zostali również uhonorowani listami gratulacyjnymi od Starosty Lubartowskiego.

Nie zabrakło również gratulacji i podziękowań od innych przybyłych gości, z których najwięcej wzruszenia sprawiły podziękowania od rodziców podopiecznych placówki.

Każdy jubileusz jest okazją do refleksji nad przebytą drogą. Nasza droga jest wyjątkowo odpowiedzialnym zadaniem. O tym jak się z niego wywiązujemy, jak radzimy z problemami, jak zmieniamy nasze otoczenie rozbudowując placówkę, udoskonalając pracownie, organizując codzienne życie i świąteczne wydarzenia - o tym wszystkim opowiadała multimedialna prezentacja Domu. Ta uroczystość to również okazja, by podziękować wszystkim którzy przyczynili się do sukcesu jakim jest nasz Dom.

Po wielu okolicznościowych przemówieniach przyszła pora na rozluźnienie i uśmiech odprężenia. Goście obejrzeli występ artystyczny naszych mieszkańców. A potem odbył się  bal karnawałowy wieńczący uroczystości jubileuszowe, podczas którego wszystkich zabawiał Zespół „Korona” z Kocka.

Zorganizowanie jubileuszu było możliwe dzięki wsparciu Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Społecznych „Nasz Dom” oraz szczodrości sponsorów.

Dziękujemy serdecznie: Pani Marzenie Gołofit i Panu Grzegorzowi Kunaszewskiemu - Sieć Sklepów Medyczno-Ortopedycznych -„Medicus” w Lublinie, Pani Dorocie Szyszko Apteka „Nova” - Ostrów Lubelski, Panu Władysławowi Mikucewiczowi - Bank Spóldzielczy w Lubartowie, Pani Elżbiecie Caban-Rachwał – Ciastkarnia „Elka” w Leonowie, Firmie„ Stella Pack „ w Lubartowie, Pani Wandzie Wnukowskowskiej - „ Dyspol” w Dysie,  Panu Grzegorzowi Mazusiowi -Firma Handlowa „MAZPOL” w Lubartowie, Panu Jakubowi Podlodowskiemu - Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, Panu Dariuszowi Karwatowi Sklep „DARIO” w Lubartowie, Panu Arturowi Maludze „ BIG MACHINERY” w Lubartowie, Panu Jarosławowi Maludze – Lubartów, Panu Sławomirowi Ziębowiczowi – Lubartów, Panu Robertowi Jedut – Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane w Lubartowie, Panu Pawłowi Wielgoszowi - Gospodarstwo Rybackie – Jedlanka, Państwu Jadwidze i Eugeniuszowi Turowskim – Lubartów, Pani Marii Mazurek – Lubartów, Panu Krzysztofowi Zachoszcz i Panu Bogdanowi Lipskiemu – Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Best” Sp.j. –Lubartów, Państwu Renacie i Tadeuszowi Harasimom - Masarnia w Ostrowie Lubelskim, Panu Piotrowi Usow – Siedlisko „Gościnne Progi” w Lubartowie, Pani Joannie Dmowskiej – firma „CHEMEA” – Lubartów.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę jak zawsze niezawodnych i pomocnych od 10 lat, obecnych podczas każdej dps-owskiej imprezy, wolontariuszy z Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim oraz do Pana Piotra Wołnysza z Centrum Kultury w Ostrowie Lubelskim.

W dobie wielkich przemian ustrojowych, takie placówki jak Dom Pomocy Społecznej
w Ostrowie Lubelskim stoją przed wielkimi wyzwaniami, ponieważ utrzymanie tego typu ośrodków jest bardzo kosztowną formą realizacji zadań opiekuńczych. Dotacje z budżetu pozwalają jedynie na zapewnienie podstawowych świadczeń wobec mieszkańców. Obowiązujące nas standardy, oraz wewnętrzne przeświadczenie, nakładają na tego typu placówkę konieczność  stosowania szeroko pojętych działań rewalidacyjnych. Opieka nad podopiecznymi nie może ograniczać się tylko do zapewnienia im dachu nad głową
i wyżywienia, ale również ich rehabilitację, terapię zajęciową opiekę medyczną oraz integrację ze środowiskiem lokalnym.

Zadania te Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim realizuje w miarę swych możliwości finansowych. Wszyscy pracownicy dokładają starań, aby atmosfera panująca w domu była jak najlepsza, dając szansę rozwoju osobowego, psychicznego i społecznego poszczególnych mieszkańców. Personel domu dba o zapewnienie mieszkańcom nie tylko poczucia bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego, ale także o zapewnienie im szans psychicznego rozwoju, którego podstawą jest autonomia, oznaczająca prawo człowieka do dokonywania wyborów i decydowania o samym sobie.

Przez cały okres istnienia naszej placówki dążymy do ciągłej poprawy jego funkcjonalności
i dostosowania do potrzeb jego mieszkańców.

Uroczystość dobiegła końca... i znów czas płynie spokojnie na ul Unickiej w Ostrowie Lubelskim. Teraźniejszość, która za chwilę stanie się przeszłością - goni bez znieczulenia, więc trzeba wszystkim pracować dla dobra Domu i jego mieszkańców, aby w trakcie kolejnych rocznic - o Domu (DPS-ie) przy Unickiej i kondycji jego społeczności mówiono tak jak teraz - najlepiej. Niech tak będzie. Do kolejnego jubileuszu.

 

Marzanna Choduń                                                                                                                                Starszy terapeuta DPS w Ostrowie Lubelskim.

Modernizacja w DPS

     Dom Pomocy Społecznej realizuje projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu 544 278,15 zł w tym dofinansowanie z RPO Województwa Lubelskiego na kwotę 462 636,42 zł. Projekt zakłada montaż zestawu solarnego na dachu budynku DPS, służącego do podgrzewania ciepłej wody użytkowej na potrzeby placówki oraz pralni. Wymienione zostaną także przestarzałe technologicznie urządzenia pralnicze na nowocześniejsze i bardziej energooszczędne. Rzeczowe zakończenie realizacji projektu planowane jest na czerwiec 2015 r.

Dodatkowe informacje