Kronika

Wyjazd do kina

Wyjazd do kina LEWART

 

W dniu 23.05.2016r. w godzinach rannych odbył się wyjazd do kina LEWART w Lubartowie na projekcje filmu „Księga Dżungli” w której uczestniczyło 23 podopiecznych i 3 opiekunów. Mieszkańcy z zadowoleniem wspominają film i sceny z filmu oraz fakt, iż mogli założyć specjalne okulary.

Powrót z kina w godzinach obiadowych.

Koncert Pieśni Maryjnej

Koncert Pieśni Maryjnej w Ostrowie Lubelskim

Dnia 15 maja 2016 r. Zespół TREMOLO składający się z mieszkańców naszego Domu uczestniczył w koncercie przygotowanym przez Zespół Śpiewaczy „Ostrowianki Polesiaki”. Gościnnie wystąpili także: Ewa Malinowska, Zespół Śpiewaczy z Górki Kockiej, Zespół Śpiewaczy Senior z Górki Lubartowskiej, Hubert Sobich, Zespół Śpiewaczy „Rozkopaczewianki” z Rozkopaczewa, Zespół Śpiewaczy z Krępy, Zespół „Kumy” z Przytoczna, Zespół Śpiewaczy z Talczyna, „Ale Babki” z Gródka Szlacheckiego i Zespół Męski „Pojezierze” z Uścimowa.

Opiekę sprawował St. Terapeuta

Radość nie zna barier

Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych „Nasz Dom” oraz Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim jak co roku na powitanie lata zorganizowały dla osób niepełnosprawnych XI Mityng Sportowo-Rekreacyjny pod hasłem "Radość nie zna barier".

Celem Mityngu jest popularyzacja sportu i rekreacji ruchowej wśród osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie oraz integracja środowiska powiatu lubartowskiego. Aktywność fizyczna dostarcza radości, ułatwia integrację z innymi ludźmi, pełni funkcję terapeutyczną, pomaga podnieść samoocenę i wzmocnić poczucie własnej wartości, co jest szczególnie ważne w przypadku osób niepełnosprawnych, które mogą czuć się wykluczone. Sport wymaga zaangażowania, wykazania się aktywną i samodzielną pracą, co pozwala na rehabilitację społeczną osób niepełnosprawnych intelektualnie. Program zawodów oraz konkurencje sportowe dostosowane są do potrzeb i możliwości funkcjonalnych uczestników.

We wtorek 21 czerwca imprezę uroczyście otworzył pan Fryderyk Puła, starosta lubartowski. W czasie mityngu, poprzez zabawę i najprostsze formy sportu zachęcano te osoby i ich opiekunów do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz utwierdzano w przekonaniu, że i oni mogą uprawiać sport w takim zakresie na jaki pozwala im ich niepełnosprawność.

Po raz kolejny dzięki pięknej słonecznej pogodzie mityng zorganizowano nad Jeziorem Miejskim w Ostrowie Lubelskim.

Na placu obok wiaty przygotowano wiele konkurencji, między innymi: rzuty piłką lekarską, sztafetę zręcznościową, sztafetę biegową i inne. Każdy z uczestników wykonywał kolejne zadania i otrzymywał punkty. Przygotowano również konkurencje dla osób poruszających się na wózkach m.in. rzuty do bramki, wyścig na dystansie 15 m i inne.

Zawody odbywały się w przyjaznej i ciepłej atmosferze, najważniejszą ideą, która przyświecała tym zawodom był przede wszystkim udział. Bez względu na poprawność wykonania konkurencji i wynik sportowy. Każdy uczestnik jest zwycięzcą, ponieważ pokonywanie własnych słabości świadczy o ich zaangażowaniu, sile woli i charakteru.

Jak zawsze przy organizacji Mityngu pracowali wspaniali Wolontariusze- uczniowie z ZS w Ostrowie Lubelskim pod opieką pani Ewy Bunia. Dzięki pomocy wolontariuszy, ich uśmiechu i życzliwości wydarzenia te były tak radosne, niosły słońce i uśmiech tym, dla których organizowana jest ta impreza.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji XI Mityngu Sportowo-Rekreacyjnego uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki. Następnie wszyscy uczestnicy Mityngu zostali zaproszeni na plenerowy piknik i zabawę taneczną.

W tegorocznym XI Mityngu uczestniczyło 7 placówek z terenu powiatu lubartowskiego dzięki wsparciu PFRON  oraz dzięki wsparciu SWIS „Nasz Dom” w Ostrowie Lubelskim.

Udział w rekreacji fizycznej ułatwia samoocenę własnych możliwości, a w efekcie – aktywniejsze życie społeczne. Dla organizatorów najlepszą nagrodą jest uśmiech na twarzach naszych podopiecznych, bo przecież radość nie zna barier!

 

Marzanna Choduń starszy terapeuta DPS Ostrów Lubelski

Pielgrzymka Środowisk Pomocy Społecznej

 

Ostrów Lubelski 13.05.2016


Sprawozdanie z XVII Pielgrzymki Środowisk Pomocy Społecznej w Zawichoście

 


  W dniu 12 maja 2016 r. dwudziestoosobowa grupa naszych podopiecznych uczestniczyła
w XVII Pielgrzymce Środowisk Pomocy Społecznej w Kościele P.W. ŚW. Jana Chrzciciela
w Zawichoście.

  Była to pielgrzymka osób starszych, niepełnosprawnych z Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Zakładów Aktywności Zawodowej.

  Inicjatorem i organizatorem wspólnego spotkania było Stowarzyszenie Integracji Społecznej "Bone Corda" oraz duszpasterze pracowników pomocy społecznej. Pielgrzymi przybyli z ponad 50 placówek z terenu czterech diecezji siedleckiej, zamojsko-lubaczowskiej, sandomierskiej i lubelskiej.

  Wspólne spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, koncelebrowana przez kapłanów posługujących w placówkach pomocy społecznej.

  Po zakończeniu Eucharystii odbył się w klasztornych ogrodach wspólnotowy piknik integracyjny. W drodze powrotnej korzystając z pięknej pogody udaliśmy się również do pobliskiego Sandomierza, gdzie zobaczyliśmy Stare Miasto i Bazylikę Katedralną.

  Z pielgrzymki wróciliśmy o godz. 19.00. Nasi podopieczni byli bardzo zadowoleni po dniu pełnym wrażeń i atrakcji.

Zdjęcia z Zawichostu i Sandomierza zamieszczono w galerii.

 

POWITANIE WIOSNY' Bobrówka 2016

 

POWITANIE WIOSNY

W dniu 13 kwietnia 2016 roku kilku podopiecznych naszej placówki wzięło udział w imprezie plenerowej ,, Powitanie Wiosny '' , zorganizowanej przez WTZ w Ostrowie Lubelskim nad Bobrówką .

Podczas imprezy reprezentacje poszczególnych placówek uczestniczyły w zabawach ruchowych prowadzonych w formie konkurencji takich jak : skoki w workach , rzucanie do tarczy balonami wypełnionymi wodą , przeciąganie liny i podawanie piłki w szeregu . Uczestnicy wykazywali się sprawnością fizyczną , umiejętnością współdziałania a przede wszystkim dobrym humorem .

Po wysiłku fizycznym wszyscy mogli się pokrzepić gorącym bigosem , kiełbasą i kaszanką z grilla , gorącymi napojami i ciastami domowego wypieku oraz innymi przekąskami .

Kolejną atrakcją był spacer ścieżką edukacyjną ,, Bobrówka ”pod przewodnictwem leśników , którzy opowiadali o gatunkach rzadkich roślin i zwierząt występujących na tym terenie . Można było podziwiać piękno dzikiej przyrody z tarasów widokowych .

Każda placówka przywiozła ze sobą zrobioną własnoręcznie Marzannę . Kukiełki brały udział w konkursie i były oceniane przez jury , podobnie jak wykonane przez uczestników w plenerze rysunki inspirowane wiosną .

Reprezentacje placówek otrzymały nagrody za konkurencje sportowe i plastyczne oraz pamiątkowe statuetki . Na zakończenie imprezy odbyła się zabawa taneczna pod chmurką . Nasi podopieczni wrócili do domu zmęczeni ale zadowoleni i pełni wrażeń .

 

 

Dodatkowe informacje