Kronika

XVII Turniej Tenisa Stołowego

        Dnia 26.10.2016r. Odbył sie wyjazd do Krasnegostawu na XVII Turniej Tenisa Stołowego Domów Pomocy, organizowany przez Dom Pomocy w Krasnymstawie.

W turnieju udział wzieło 5 reprezentantów Naszego Domu.

Po zaciętej walce miejsce na podium zdobyła jedna z podopiecznych z naszej placówki dostała medal oraz nagrodę.

Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. W radosnych humorach wrócili wszyscy do Domu.

 

VI KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

VI KONCERT PIEŚNI PARTIOTYCZNEJ

 

W dniu 13 listopada 2016 roku uczestniczyliśmy w VI Koncercie Pieśni Patriotycznej, zorganizowanym przez Towarzystwo Ziemi Ostrowa Lubelskiego, Zespół „Ostrowianki-Polesianki” oraz Burmistrza Ostrowa Lubelskiego

 

Organizatorom koncertu jak co roku przyświecał cel przywołania poprzez pieśni w naszej pamięci wszystkich bohaterów narodowych: od czasów najdawniejszych do współczesności, tych znanych z imienia i nazwiska i tych, których imion nie znamy. Przez to wspólnie śpiewanie uczestnicy koncertu pragnęli też pokazać, że patriotyzm to nie jest starodawne pojęcie, które należy odłożyć
do muzealnej gabloty. Patriotyzm to życiodajna siła pulsująca w głębi szlachetnych serc.

            W koncercie wystąpili m.in. : Agnieszka Budzyńska, Hubert Sobich oraz zespoły śpiewacze „Brzeźniczanki” z Brzeźnicy Bychawskiej,  „Górczanki” z Górki Lubartowskiej, Ostrowianki – Polesianki z Ostrowa Lubelskiego, , zespół z Talczyna, „Ostrowianki” z Ostrówka, zespół śpiewaczy z Woli Osowińskiej i inni.

Naszą placówkę reprezentował Zespół TREMOLO w składzie: Karolina Szelest, Iza Chlebiej, Ania Fertykowska i Basia Urban, który zaprezentował trzy utwory:
„Na Wawel”, „Gołębi song” i „Jesteśmy stąd”.

W programie koncertu usłyszeliśmy  najpiękniejsze pieśni patriotyczne, żołnierskie i legionowe od historycznych po współczesne.

 

W słowach i nutach pieśni patriotycznych zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie.
O sile pieśni pamiętali nasi przodkowie. Polska pieśń patriotyczna zawsze dodawała sił otuchy i nadziei. Polacy, od kiedy historia pamięta, śpiewali gdy byli szczęśliwi, śpiewali, gdy było im źle.

 

Marzanna Choduń

 St. Terapeuta

 

Zdjęcia zostały umieszczone w galerii

VII Towarzyski Turniej Warcabowy

Dnia 18.10.2016r Odbył się wyjazd na VII Towarzyski Turniej Warcabowy organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Niepełnosprawnych LIBRA i Środowiskowy Dom Samopomocy w Lubartowie w tej imprezie wzieło udział 5 reprezentantów naszej placówki.

Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

W doskonałych humorach powrócili do Ośrodka.

Agata Olszak

 

Zdjęcia zostały umieszczone w galerii 

Odwiedzamy groby bliskich

 

Odwiedzamy groby bliskich

 

Takie ciche, ciche święta  rozjarzone świeczkami

Dzień, w którym serce pozdrawia, pamięta Tych, co rozstali się z nami”

 

Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie niezależnie
od światopoglądu, czy religii. Dlatego też w przeddzień „Wszystkich Świętych” tradycyjnie odbyło się sprzątanie nagrobków mieszkańców DPS w Ostrowie Lubelskim spoczywających na cmentarzu w Kamionce, Lubartowie i Ostrowie Lubelskim oraz zapalenie symbolicznych zniczy.

Od wieków początek listopada to tradycyjny czas w roku, kiedy przenikają się światy żywych i zmarłych. Według pradawnych tradycji dusze umarłych krążą po ziemi i przybywają do miejsc, które były dla nich ważne za życia. W tym okresie symbolicznie kończy się czas zbiorów, a przyroda umiera, żeby odrodzić się wiosną. Odwiedzanie grobów jest zwyczajem znanym niemal wszystkim ludom i przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Chrześcijanie podjęli tę tradycję i nadali jej wymiar religijny.

            Dziś my, tak jak niegdyś nasi pogańscy przodkowie, na początku listopada czcimy pamięć o zmarłych. Jeździmy na cmentarze kilka razy do roku, ale szczególnym dniem jest dzień wszystkich zmarłych.

Nasi mieszkańcy mają również możliwość odwiedzenia grobów swoich bliskich; rodziców, dziadków, rodzeństwa, których groby rozsiane są w całym województwie lubelskim. Jest to także okazja do zadumy i refleksji nad życiem i śmiercią. Wyciszenie się, zatrzymanie na chwilę i wspomnienie o bliskich, których już z nami nie ma jest niezwykle potrzebne.  

Zatrzymując się na chwilę w ten szczególny czas wierzymy, że „człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim…”

Marzanna Choduń

starszy terapeuta DPS

w Ostrowie Lubelskim

 

Zdjęcia zostały umieszczone w galerii

                                                                                                                                                                    

 

                                                                                                                                                                            

Ćwiczenia Strażackie na terenie Domu Pomocy Społecznej

 

        Dnia 15.09.2016r w Domu Pomocy Społecznej zostały zorganizowane ćwiczenia przez Państwową Straż Pożarną z Lubartowa, w których wzięły udział wszystkie jednostki z gminy Ostrów Lubelski.

        Po ogłoszeniu alarmu wszyscy podopieczni i pracownicy opuścili budynek przemieszczając się w miejsce zbiórki, gdzie dokonano przeliczenia podopiecznych oraz pracowników.

         Zadaniem przybyłych strażaków było ugaszenie pozorowanego pożaru, dotarcie i ewakuacja osób poszkodowanych oraz przekazanie osób poszkodowanych strażakom odpowiedzialnym za Kwalifikowaną Pierwszą Pomoc.

       Celem ćwiczeń było zapoznanie strażaków ze specyfiką i charakterem obiektu oraz z ewentualnymi zagrożeniami mogącymi wystąpić na terenie tego ośrodka.

Zdjęcia z ćwiczeń zostały umieszczone w galerii.

Dodatkowe informacje