Kronika

Zabawa Andrzejkowa

Kto długo przeżywał imię, wybrane poprzez ukłucie wielkiej tarczy-serca szpilką lub godzinami rozmyślał nad kształtem woskowego artefaktu, ten dobrze wie, jak ważny był wieczór andrzejkowy. To idealny moment na pożegnanie jesieni i powitanie czekającego tuż za rogiem sezonu bożonarodzeniowego.

30 listopada 2017 roku w Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim odbyła się tradycyjna zabawa andrzejkowa. Do organizacji oraz wspólnej zabawy przyłączyła się grupa wolontariatu działająca przy Zespole Szkół w Ostrowie Lubelskim oraz personel dyżurujący. Jak nakazuje tradycja, nie obyło się bez tańca, poczęstunku i wróżb. Szczególnie te ostatnie wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród uczestników. Kolejka chętnych do wróżenia była imponująca, skończyło się po dobrych 40 minutach. Wszystkie kabały i wróżby wypadły bardzo pomyślnie. Po smacznym poczęstunku, tańcach, wróżbach, zadowoleni, ale nieco zasmuceni, że nadszedł czas rozstania, w spokoju będziemy oczekiwać Świąt Bożego Narodzenia.


Zdjęcia zostały umieszczone w galerii

 

Wyjazd do kina

22 listopada 2017

Nasi podopieczni byli w Multikinie w Lublinie. Lubimy to kino ze względu na bliską odległość od naszego Domu i możliwość zabrania na każdy seans filmowy wszystkich osób – sprawnych fizycznie, mających problemy z poruszaniem się i tych na wózkach. Obejrzano trzecią część filmu „Listy do M.”
Zdjęcia zostały umieszczone w galerii

 

Koncert Pieśni Patriotycznych

W niedzielę 05 listopada 2017 odbył się koncert pieśni patriotycznych zorganizowany przez Zespół Śpiewaczy „Ostrowianki-Polesianki” przy współpracy z Centrum Kultury pod patronatem Burmistrza Ostrowa Lubelskiego. W imieniu organizatorów koncert rozpoczęła pani Bronisława Kubeluk -  zapowiadając występy zespołów i solistów zaprosiła wszystkich do zadumy i refleksji nad dziejami naszej Ojczyzny poprzez wsłuchanie się w słowa wyśpiewywanych pieśni patriotycznych mających historyczną wymowę. Nasi podopieczni tworzący grupę „Tremolo” po raz kolejny również byli wykonawcami tego koncertu. Zaprezentowali dwie pieśni : „Ojczyste kwiaty” i „ Nim wstanie dzień”, których wykonanie zostało nagrodzone wielkimi brawami.

 

Odwiedzamy groby bliskich

Karta z kalendarza życia mieszkańców DPS w Ostrowie Lubelskim

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych...

Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
Tutaj napis i kwiat pozostanie.
Ale zmarły gdzie indziej mieszka
na wieczne odpoczywanie (...)
Smutek to jest mrok po zmarłych tu,
ale dla nich są wysokie jasne światy.
Zapal świeczkę. Westchnij. Pacierz zmów.
Odejdź pełen jasności skrzydlatej.

(J. Kulmowa, \"W zaduszki\")

 

Dzień Wszystkich Świętych  i Zaduszki są zachętą do zadumy, przywoływania w pamięci zdarzeń, przemyśleń o przemijaniu...

Wspomnień o Tych, co już odeszli, których nie ma już ... wśród nas.

Polska tradycja nakazuje odwiedzanie w te dni grobów swoich bliskich, palenie zniczy, przynoszenie w te miejsca, wieńców i kwiatów.

Również w podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim kultywują  długoletnie, piękne tradycje związane z tymi dniami ...

Dlatego też w przeddzień „Wszystkich Świętych” tradycyjnie odbywa się sprzątanie nagrobków mieszkańców DPS w Ostrowie Lubelskim spoczywających na cmentarzu w Kamionce, Lubartowie i Ostrowie Lubelskim oraz zapalenie symbolicznych zniczy.

Święto Zmarłych jest to dobry moment na refleksje, także nad własnym życiem, nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

Jest to okazja do wspomnień  ... Kim była bliska nam osoba?

            Dziś my, tak jak niegdyś nasi pogańscy przodkowie, na początku listopada czcimy pamięć o zmarłych. Jeździmy na cmentarze kilka razy do roku, ale szczególnym dniem jest dzień wszystkich zmarłych.

Nasi Mieszkańcy mają również możliwość odwiedzenia grobów swoich bliskich; rodziców, dziadków, rodzeństwa, których groby rozsiane są w całym województwie lubelskim. Wyciszenie się, zatrzymanie na chwilę i wspomnienie o bliskich, których już z nami nie ma jest niezwykle potrzebne.  

Zatrzymując się na chwilę w ten szczególny czas wierzymy, że „człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim…”

Marzanna Choduń                                                                                                                                                                                   starszy terapeuta  DPS                                                                                                                                                                         w Ostrowie Lubelskim

 

 

Festiwal Piosenki Wojskowej w Majdanie Wielkim

Dnia 24.08.2017r Mieszkańcy z Naszego Domu wzięli udział w Festiwalu Piosenki Wojskowej  organizowanym przez  DPS w Majdanie Wielkim.

 Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą , a tuż po niej spotkanie otworzył dyrektor DPS w Majdanie Wielkim, witając przedstawicieli władz powiatu oraz organizacji, stowarzyszeń, instytucji oraz przedstawicieli wszystkich zaproszonych placówek, które współpracują z DPS w Majdanie  Wielkim. Po powitaniu gości przez pana dyrektora , część artystyczną zaprezentowali mieszkańcy tutejszej placówki, a tuż po tym występie wszystkie zaproszone placówki mogły zaprezentować po jednym utworze. Tematem przewodnim była piosenka wojskowa. Wszystkie występy były nagrodzone  dyplomem i upominkami. W czasie występów można było posilić się słodkościami i napojami. Po występach  wszystkich uczestników zaproszono do wspólnej zabawy . Oprawę muzyczną przygotował DJ, który przygrywał utwory biesiadne, ludowe i disco polo. Celem imprezy była przede wszystkim integracja osób starszych, psychicznie chorych  i niepełnosprawnych  ze środowiskiem lokalnym oraz przełamanie barier  pokoleniowych. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu.

Dodatkowe informacje