„Radość nie zna barier” już po raz XIII

„Radość nie zna barier” już po raz XIII !


Celem Powiatowego Mityngu Sportowo-Rekreacyjnego „Radość nie zna barier” odbywającego się cyklicznie od 2006 roku w Ostrowie Lubelskim jest uświadomienie społeczeństwu, że osoby mniej sprawne stanowią znaczną jego część oraz wzbudzenie
do refleksji nad potrzebami, możliwościami i trudnościami z jakimi borykają się osoby
z niepełnosprawnością w sytuacjach życia codziennego.
To także dzień, w którym szczególną uwagę zwracamy na rolę równouprawnienia
i tolerancji. Zadaniem tego typu spotkań jest również integracja osób niepełnosprawnych w naszym powiecie, a także popularyzacja imprez rekreacyjno – sportowych.
Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych „Nasz Dom” i Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim.
W wydarzeniu w dniu 27 czerwca br. wzięło udział 6 placówek pomocy społecznej
z terenu powiatu lubartowskiego oraz liczni goście, przedstawiciele władz powiatu lubartowskiego oraz współpracujących instytucji. Uroczystego otwarcia tradycyjnie dokonał starosta lubartowski pan Fryderyk Puła.
Impreza rokrocznie umożliwia tej społeczności wspólną integrację, rozwijanie więzi koleżeńskich oraz uczestnictwo we współzawodnictwie sportowym.
– Choć są to zawody sportowe, to nie ma tutaj ścisłej rywalizacji. Wszyscy się bawimy, wspólnie spędzamy te parę godzin. Liczy się uczestnictwo, a często te osoby nie mają miejsc, gdzie mogłyby w ten sposób spędzić swój czas. Dlatego cieszymy się, że już od paru lat mamy możliwość organizacji takiego turnieju – wyjaśnia Tadeusz Fituch, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim.
– Nasi podopieczni chcą uczestniczyć w jakichkolwiek zawodach, a nie zawsze mają ku temu szansę. Często przychodzą do nas, dopytują. Bardzo im zależy na udziale w takich zawodach, chcą się realizować na tyle, na ile mogą. Nawet przebiegnięcie kilkunastu metrów sprawiało im wielką radość – dodaje Grażyna Kosmala, prezes Stowarzyszenia „Nasz Dom”
i wyjaśnia, że organizatorom zależy aby osoby niepełnosprawne się ze sobą integrowały,
a udział w mityngu to zachęta do działania, pokazania swojej siły i samozaparcia.
Wśród konkurencji były  m.in. tory przeszkód, slalomy, kręgle terenowe, wyścig wózków, worki niespodzianek, gry zręcznościowe z wykorzystaniem chusty animacyjnej itp.
Atrakcją artystyczną imprezy był występ przedstawicieli tanecznej grupy hip-hopowej „Groove Hunters”  z LOK w Lubartowie.
W przeprowadzeniu Mitygu pomagali  wolontariusze. Szczególne podziękowania kierujemy do wolontariuszy z ZS w Ostrowie Lubelski i ich opiekuna pani Ewy Bunia, którzy mimo trwających już wakacji, jak zawsze niezawodni pomagali w sprawnym przeprowadzeniu zawodów.
Publiczność, która bardzo licznie przybyła na zawody entuzjastycznie i głośno kibicowała zawodnikom.
Tegoroczne zawody stały się kolejną okazją do zapropagowania aktywności sportowo-ruchowej jako jednej z form rehabilitacji, integracji wielu środowisk oraz współzawodnictwa fair play.


Marzanna Choduń
St. Terapeuta
DPS w Ostrowie Lubelskim

BIP

bip100

Copyright © Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim 2015. All Rights Reserved.