Kolędowanie

TAK KOLĘDUJĄ OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

„Niech płynie kolęda po polskiej ziemi,
a Dzieciątko Boże w żłóbku czyni nas lepszymi!”

Co roku w styczniu, w wielu miejscach w Polsce odbywają się koncerty, festiwale i konkursy kolęd. Na szczęście wciąż cieszą się dużą popularnością zarówno wśród słuchaczy, jak i wykonawców.
Obrzęd kolędowania wywodzi się już z czasów słowiańskich. Obchodzony był w kulturach rolniczych i pasterskich, kiedy to grupy kolędników odwiedzały gospodarstwa z życzeniami pomyślności w Nowym Roku, za co otrzymywały dary w postaci jedzenia lub datki pieniężne.
Kolędowanie oznacza również zwyczaj śpiewania pieśni o tematyce bożonarodzeniowej. Śpiewanie kolęd w Święta Bożego Narodzenia wśród rodziny i najbliższych jest zwyczajem stwarzającym magiczną
i niepowtarzalną atmosferę niosącą radość. Kolędowanie pozwala
na budowanie poczucia wspólnoty oraz jedności, a także niesie za sobą mnóstwo pozytywnych emocji. Wspólne śpiewanie zbliża do siebie ludzi, sprawia, że znika odczucie osamotnienia. Ponadto kolędowanie pomaga
w pielęgnowaniu wiary chrześcijańskiej oraz rozwija wrażliwość duchową. Największą popularność w wymiarze międzynarodowym zyskała kolęda „Cicha noc”. Po raz pierwszy została zaśpiewana w 1818 roku, a więc ma już 199 lat. Ta niezwykła bożonarodzeniowa pieśń została przetłumaczona
na ponad 300 języków.
Tradycyjne kolędowanie towarzyszy również od lat podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim, a działająca tu Grupa Artystyczna „Tremolo” aktywnie włącza się do podtrzymywania tej tradycji poprzez udział w koncertach i przeglądach kolęd.
Początek 2018 roku obfitował w wiele tego typu wydarzeń:
W sobotę 06 stycznia w ostrowskim Kultury odbył się koncert kolęd
i pastorałek w wykonaniu dzieci i młodzieży szkolnej, solistów, podopiecznych Domu Pomocy Społecznej a także Orkiestry Dętej OSP
i Chóru Parafialnego.
W poniedziałek 15 stycznia Dom Pomocy Społecznej dla Niepełnosprawnych Fizycznie w Lublinie   zorganizował  bal karnawałowy, w którym wśród uczestników z wielu placówek, byli również nasi podopieczni. Tam również mieliśmy okazję kolędowania.
W czwartek 18 stycznia grupa Tremolo uczestniczyła w I Przeglądzie Kolęd i Pastorałek zorganizowanym przez DPS w Matczynie.
W piątek 19 stycznia odwiedziły jak co roku naszą placówkę członkinie Zespołu Śpiewaczego Ostrowianki – Polesianki . Spotkanie było kolejną okazja do wspólnego kolędowania.
W czwartek 25 stycznia występ naszych podopiecznych na XVIII Przeglądzie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych
w Krasnymstawie został uhonorowany I miejscem w kategorii zespoły, zaś solistka Ania Fertykowska otrzymała wyróżnienie.


Celem wspólnego kolędowania jest integracja środowisk lokalnych, osób niepełnosprawnych, umuzykalnianie osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych, podtrzymywanie polskiej tradycji kolędowania, wpływanie na emocje uczestników poprzez czynne obcowanie z muzyką, wymiana doświadczeń między terapeutami, wzmacnianie poczucia własnej wartości osób niepełnosprawnych, dlatego też podtrzymywanie tej tradycji jest takie ważne.

Marzanna Choduń
St. Terapeuta
DPS w Ostrowie Lubelskim

BIP

bip100

Copyright © Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim 2015. All Rights Reserved.