Odwiedzamy groby bliskich

 

Odwiedzamy groby bliskich

 

Takie ciche, ciche święta  rozjarzone świeczkami

Dzień, w którym serce pozdrawia, pamięta Tych, co rozstali się z nami”

 

Pamięć o zmarłych towarzyszy ludziom na całym świecie niezależnie
od światopoglądu, czy religii. Dlatego też w przeddzień „Wszystkich Świętych” tradycyjnie odbyło się sprzątanie nagrobków mieszkańców DPS w Ostrowie Lubelskim spoczywających na cmentarzu w Kamionce, Lubartowie i Ostrowie Lubelskim oraz zapalenie symbolicznych zniczy.

Od wieków początek listopada to tradycyjny czas w roku, kiedy przenikają się światy żywych i zmarłych. Według pradawnych tradycji dusze umarłych krążą po ziemi i przybywają do miejsc, które były dla nich ważne za życia. W tym okresie symbolicznie kończy się czas zbiorów, a przyroda umiera, żeby odrodzić się wiosną. Odwiedzanie grobów jest zwyczajem znanym niemal wszystkim ludom i przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Chrześcijanie podjęli tę tradycję i nadali jej wymiar religijny.

            Dziś my, tak jak niegdyś nasi pogańscy przodkowie, na początku listopada czcimy pamięć o zmarłych. Jeździmy na cmentarze kilka razy do roku, ale szczególnym dniem jest dzień wszystkich zmarłych.

Nasi mieszkańcy mają również możliwość odwiedzenia grobów swoich bliskich; rodziców, dziadków, rodzeństwa, których groby rozsiane są w całym województwie lubelskim. Jest to także okazja do zadumy i refleksji nad życiem i śmiercią. Wyciszenie się, zatrzymanie na chwilę i wspomnienie o bliskich, których już z nami nie ma jest niezwykle potrzebne.  

Zatrzymując się na chwilę w ten szczególny czas wierzymy, że „człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim…”

Marzanna Choduń

starszy terapeuta DPS

w Ostrowie Lubelskim

 

Zdjęcia zostały umieszczone w galerii

                                                                                                                                                                    

 

                                                                                                                                                                            

Dodatkowe informacje