Wiosenne Potyczki

„Gdy chcesz być silny i nie chcesz chorować,

musisz się często gimnastykować... ”

Ruch jest naturalną potrzebą każdego człowieka. Wiele metod rozwijających sprawność fizyczną, opiera się na koordynacji ruchowej i integracji polisensorycznej.

Wzorem ubiegłego roku Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim 22 kwietnia br. po raz drugi zorganizował II Integracyjny Turniej „Wiosenne Potyczki” 2010.

Konkurencje turniejowe podzielone zostały wg następujących  kategorii: Turniej Warcabowy, w którym uczestniczyło 24 zawodników oraz Turniej Lekkoatletyczny, w którym uczestniczyło 40 zawodników z 12 placówek dla osób niepełnosprawnych z powiatu lubartowskiego, krasnostawskiego, lubelskiego, świdnickiego, bialskopodlaskiego i bełżyckiego. Przybyli mieszkańcy domów pomocy społecznej, podopieczni warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy.

Tego dnia Ostrów Lubelski stał się miejscem, gdzie osoby niepełnosprawne mogły potwierdzić swoje umiejętności i sprawność fizyczną. Uśmiech i radość na twarzach, a nie wynik rywalizacji sportowej były najważniejsze. I udało się: niepełnosprawni po zakończeniu imprezy opuszczali  salę w znakomitych nastrojach i udekorowane pucharami, dyplomami i upominkami.

– Turniej sprawnościowy organizowany jest już po raz drugi, zawsze
w kwietniu. Rokrocznie bierze w nim udział bardzo dużo osób – mówi Magdalena Siodłowska, fizjoterapeuta Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim,– W ubiegłym roku w turnieju uczestniczyło 9 drużyn, w tym już 12. Mamy nadzieje,
że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej. Niepełnosprawni między innymi zmagali się w skoku w dal, slalomie hokejowym, kręglach i strzałach do bramki.

Impreza odbyła się w gościnnych progach Zespołu Szkół w Ostrowie.
Z wielkim zapałem wszyscy brali udział w tym wydarzeniu, zarówno jako uczestnicy, jak i kibice.  Wolontariusze z ZS podopieczni pani Ewy Bunia aktywnie włączyli do pomocy przy organizacji zawodów.

– Takie turnieje dowartościowują osoby niepełnosprawne, pokazują im jakie mają możliwości i że są doceniane – dodaje Joanna Dejko pracownik socjalny DPS.

W tym roku w rywalizacji sportowej najlepiej wypadła drużyna
z Krasnegostawu zdobywając maksymalna ilość punktów we wszystkich konkurencjach. Kolejne miejsca zajęły drzymy z Krzesimowa i Kalinki. Najlepszym warcabistą po długich zmaganiach myślenia logicznego okazał się Tadeusz Lipski
z Lublina.

Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim to miejsce pełniące opiekę
i niosące pomoc osobom niepełnosprawnym. Dom zamieszkują niepełnosprawne intelektualnie kobiety i mężczyźni w różnym wieku. Nadrzędnym celem działań personelu jest rozwój usług terapeutyczno-opiekuńczych, których efektem ma być maksymalne usamodzielnianie i uspołecznienie mieszkańców Domu. W ten sposób powstaje dobra tradycja imprez integracyjnych o różnym charakterze: sportowym, rekreacyjnym, rozrywkowym.

Już w czerwcu kolejna impreza dla niepełnosprawnych - Mityng Sportowo-Rekreacyjny nad urokliwym Jeziorem Miejskim w Ostrowie Lubelskim.

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 25 gości oraz 0 użytkowników.

BIP

bip100

Copyright © Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim 2015. All Rights Reserved.